You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
Back
$3.60
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade