Rates and Unit Rates Flashcard (Topic 5)

Rates and Unit Rates Flashcard (Topic 5)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

21 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What mathematical operation do rates and unit rates involve?

Back

division

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

22 miles per hour is a...

Back

Unit Rate

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

100 miles in 3 hours is a...
Options: Ratio, Rate, Unit Rate, all of the above

Back

Rate

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these is not a unit rate?

  • 70 miles per hour
  • $15 per pound
  • 15 pages per 20 minutes
  • 1000 meters per kilometer

Back

15 pages per 20 minutes

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Back

15 customers per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?