What mathematical operation do rates and unit rates involve?
Rates and Unit Rates Flashcard (Topic 5)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

21 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
division
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
22 miles per hour is a...
Back
Unit Rate
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
100 miles in 3 hours is a...
Options: Ratio, Rate, Unit Rate, all of the above
Back
Rate
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these is not a unit rate?
- 70 miles per hour
- $15 per pound
- 15 pages per 20 minutes
- 1000 meters per kilometer
Back
15 pages per 20 minutes
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade