You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5-kilometer race?
5.2 Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
30 minutes
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alcia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Back
$6.50 per pizza
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Back
$2.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.
Back
Rose
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
RATIO- PROPORTION

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
37 questions
Math EOG review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade