5.2 Rates and Unit Rates Flashcard

5.2 Rates and Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5-kilometer race?

Back

30 minutes

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alcia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Back

$6.50 per pizza

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Back

The 12-pack

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

Back

$2.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.

Back

Rose

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?