Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?

Back

$1.50 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

Back

280 miles

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can it pack in 8 minutes? Options: 35 boxes, 14 boxes, 112 boxes, 560 boxes

Back

112 boxes

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

To make a certain color, every 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow. How many drops of red would be used if 36 drops of yellow were used?

Back

24 drops

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the "better buy"? A 12-ounce can of corn for $1.92 or a 20-ounce can of corn for $3.00?

Back

The 20-ounce can

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

Back

19 cars per day

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?