Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Back
$12
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Back
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Back
280 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can it pack in 8 minutes? Options: 35 boxes, 14 boxes, 112 boxes, 560 boxes
Back
112 boxes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
To make a certain color, every 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow. How many drops of red would be used if 36 drops of yellow were used?
Back
24 drops
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the "better buy"? A 12-ounce can of corn for $1.92 or a 20-ounce can of corn for $3.00?
Back
The 20-ounce can
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates as comparisons - Adv

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade