Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$12
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Back
$1.50 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Back
280 miles
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can it pack in 8 minutes? Options: 35 boxes, 14 boxes, 112 boxes, 560 boxes
Back
112 boxes
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
To make a certain color, every 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow. How many drops of red would be used if 36 drops of yellow were used?
Back
24 drops
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the "better buy"? A 12-ounce can of corn for $1.92 or a 20-ounce can of corn for $3.00?
Back
The 20-ounce can
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates as comparisons - Adv

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade