Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$6.50
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joss earned $59.70 selling 6 handmade bracelets. How much did she charge for each bracelet?
Back
$9.95
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?
Back
$19.32
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?
Back
$11.76
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sofia went to Walmart and purchased 5 shirts for $6.15 each and a pair of shoes for $13.45. What was the total amount of money Sofia spent?
Back
$44.20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Frank’s mother buys 6 pounds of apples for $0.85 cents a pound and 4 pounds of peaches for $1.55 a pound. How much does Frank’s mother spend on the fruit?
Back
$11.30
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A group of children and adults went to the movies. There were 6 adults and 12 children. An adult’s ticket costs $8.50, and a child’s ticket costs $4.25. How much money did the tickets cost in all?
Back
$102.00
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
NASA launched a rocket that traveled 706.68 miles in 78 minutes. How many miles did the rocket travel per minute?
Back
9.06 miles
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mary earned $547.20 for 36 hours of work. How much did she earn per hour?
Back
$15.20
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Word Problems Add and Subtract Decimals

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Add and Subtract Decimals Flashcard

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
multiplying and dividing decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Multi-Digit Multiplication Practice Flashcard - G5

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
4 add and subtract decimals (5th grade)

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
CG Multiply Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplication Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade