Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Back

$6.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joss earned $59.70 selling 6 handmade bracelets. How much did she charge for each bracelet?

Back

$9.95

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?

Back

$19.32

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?

Back

$11.76

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sofia went to Walmart and purchased 5 shirts for $6.15 each and a pair of shoes for $13.45. What was the total amount of money Sofia spent?

Back

$44.20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Frank’s mother buys 6 pounds of apples for $0.85 cents a pound and 4 pounds of peaches for $1.55 a pound. How much does Frank’s mother spend on the fruit?

Back

$11.30

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A group of children and adults went to the movies. There were 6 adults and 12 children. An adult’s ticket costs $8.50, and a child’s ticket costs $4.25. How much money did the tickets cost in all?

Back

$102.00

8.

FLASHCARD QUESTION

Front

NASA launched a rocket that traveled 706.68 miles in 78 minutes. How many miles did the rocket travel per minute?

Back

9.06 miles

9.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mary earned $547.20 for 36 hours of work. How much did she earn per hour?

Back

$15.20