Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joss earned $59.70 selling 6 handmade bracelets. How much did she charge for each bracelet?
Back
$9.95
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?
Back
$19.32
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?
Back
$11.76
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sofia went to Walmart and purchased 5 shirts for $6.15 each and a pair of shoes for $13.45. What was the total amount of money Sofia spent?
Back
$44.20
Tags
CCSS.7.NS.A.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Frank’s mother buys 6 pounds of apples for $0.85 cents a pound and 4 pounds of peaches for $1.55 a pound. How much does Frank’s mother spend on the fruit?
Back
$11.30
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A group of children and adults went to the movies. There were 6 adults and 12 children. An adult’s ticket costs $8.50, and a child’s ticket costs $4.25. How much money did the tickets cost in all?
Back
$102.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
NASA launched a rocket that traveled 706.68 miles in 78 minutes. How many miles did the rocket travel per minute?
Back
9.06 miles
Tags
CCSS.6.NS.B.3
9.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mary earned $547.20 for 36 hours of work. How much did she earn per hour?
Back
$15.20
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Similar Resources on Wayground
10 questions
DECIMAL Numbers MULTIPICATION

Flashcard
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Money

Flashcard
•
4th Grade
10 questions
Decimal Operations

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
ADDING AND SUBTRACTING DECIMALS

Flashcard
•
4th Grade
10 questions
Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
multiplying and dividing decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Review

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade