Ratios

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can ratios be expressed?
Back
Ratios can be expressed in three ways: 1) as a fraction (2/3), 2) with a colon (2:3), and 3) in words (2 to 3).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins, are these prices equivalent?
Back
Yes, the prices are equivalent.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price from a total cost?
Back
To find the unit price, divide the total cost by the number of items.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 5 pairs of socks that cost $15?
Back
The unit price is $3 per pair.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jose swims 3 laps in 2 minutes, how many laps can he swim in 10 minutes?
Back
He can swim 15 laps in 10 minutes.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How long would it take Jose to swim 27 laps if he swims 3 laps every 2 minutes?
Back
It would take him 18 minutes.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio / Coordinate Plane Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade