Ratios

Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can ratios be expressed?

Back

Ratios can be expressed in three ways: 1) as a fraction (2/3), 2) with a colon (2:3), and 3) in words (2 to 3).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins, are these prices equivalent?

Back

Yes, the prices are equivalent.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price from a total cost?

Back

To find the unit price, divide the total cost by the number of items.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of 5 pairs of socks that cost $15?

Back

The unit price is $3 per pair.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jose swims 3 laps in 2 minutes, how many laps can he swim in 10 minutes?

Back

He can swim 15 laps in 10 minutes.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long would it take Jose to swim 27 laps if he swims 3 laps every 2 minutes?

Back

It would take him 18 minutes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?