Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit cost?

Back

A unit cost is the cost incurred to produce, store, or purchase one unit of a product or service.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit cost from total cost and quantity?

Back

Unit cost = Total cost / Quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 tickets cost $72, what is the unit cost per ticket?

Back

$6 per ticket.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate hourly wage?

Back

Hourly wage = Total earnings / Total hours worked.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Vanessa earned $76 for 8 hours, what is her hourly wage?

Back

$9.50 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?