What is a unit cost?
Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit cost is the cost incurred to produce, store, or purchase one unit of a product or service.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit cost from total cost and quantity?
Back
Unit cost = Total cost / Quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 tickets cost $72, what is the unit cost per ticket?
Back
$6 per ticket.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate hourly wage?
Back
Hourly wage = Total earnings / Total hours worked.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Vanessa earned $76 for 8 hours, what is her hourly wage?
Back
$9.50 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Math Unit 1 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Number Lines, Tables, and Tape Diagrams OH MY!!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
2024 RATIO TABLES AND GRAPHING FLASHCARD

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
IM Grade 6 Unit 2 End of Unit Assessment Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade