What is a ratio?
Ratios & proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per'.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of meat cost $6, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $2.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many miles can a family travel in 12 hours if they travel 75 miles per hour?
Back
They can travel 900 miles.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 bunches of grapes cost $10, how much do 10 bunches cost?
Back
10 bunches cost $25.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Day 2: Ratios, Rates, & Proportions Station

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Proportions Station Day 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Proportions Test Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 2 Review- Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade