Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to convert feet to yards?
Back
To convert feet to yards, divide the number of feet by 3.
Tags
CCSS.5.MD.A.1
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a garden is 12 ft long and 15 ft wide, how do you calculate its area in square feet?
Back
Area = length × width. For John's garden, Area = 12 ft × 15 ft = 180 square feet.
Tags
CCSS.4.MD.A.3
CCSS.3.MD.C.7B
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate average speed?
Back
Average speed = total distance / total time.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a trip covers 370.5 miles in 6.5 hours, what is the average speed?
Back
Average speed = 370.5 miles / 6.5 hours = 57 mph.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many pencils can be purchased with $4.50 if 12 pencils cost $3?
Back
If 12 pencils cost $3, then 18 pencils can be purchased with $4.50.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per 1 unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Anna earns $48 for washing cars for 6 hours, what is her hourly rate?
Back
Hourly rate = total earnings / total hours. Anna's hourly rate = $48 / 6 hours = $8 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Intro to Math M3 L2

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Math Lab Unit 1 Review Fraction and Decimals

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportion Applications and Graphs

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade