Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate in mathematics?

Back

A rate is a type of ratio that compares quantities with different units of measure.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a type of rate that compares a quantity to one unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total cost and quantity?

Back

To calculate the unit rate, divide the total cost by the quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Amoyae texts 800 words in 10 minutes, what is her texting rate in words per minute?

Back

80 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Marley texts 150 words in 3 minutes, what is his texting rate in words per minute?

Back

50 words per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who is the faster texter: Amoyae or Marley?

Back

Amoyae is the faster texter.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 4 dollars for 10 pounds of potatoes?

Back

$0.40 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?