Multiply / Divide Decimals Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the result of multiplying 0.8 by 7?
Back
5.6
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 3 cans of soup for $4.50, how much does one can cost?
Back
$1.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total number of items you can buy with a given amount of money?
Back
Divide the total amount of money by the price of one item.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Nate buys 9.6 feet of fabric and cuts it into pieces that are each 0.3 feet long, how do you find the number of pieces?
Back
Divide 9.6 by 0.3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of 4 pounds of apples if 3.5 pounds cost $8.05?
Back
$9.20 (Calculate the cost per pound and multiply by 4.)
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total cost of multiple items when given the price for a set?
Back
Calculate the cost per item and multiply by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost of 10 cans of soup if one can costs $1.75?
Back
$17.50 (1.75 x 10 = 17.50)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals in Word Problems 2024 (RE)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Percentages and Unit Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Sales Tax and Tip

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Tax and Tip Practice

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
TEKS 6.3E

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Taxes, Tips, & Discounts Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Tax, Tip, Discount

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals in Word Problems 2024 (Mod)

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade