Multiply / Divide Decimals Review

Multiply / Divide Decimals Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of multiplying 0.8 by 7?

Back

5.6

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 3 cans of soup for $4.50, how much does one can cost?

Back

$1.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the total number of items you can buy with a given amount of money?

Back

Divide the total amount of money by the price of one item.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Nate buys 9.6 feet of fabric and cuts it into pieces that are each 0.3 feet long, how do you find the number of pieces?

Back

Divide 9.6 by 0.3.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 4 pounds of apples if 3.5 pounds cost $8.05?

Back

$9.20 (Calculate the cost per pound and multiply by 4.)

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total cost of multiple items when given the price for a set?

Back

Calculate the cost per item and multiply by the number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 10 cans of soup if one can costs $1.75?

Back

$17.50 (1.75 x 10 = 17.50)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?