6th Grade ratios

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 1 to 2 expressed in simplest form?
Back
1:2 is already in simplest form.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 4 apples and 6 oranges, what is the ratio of apples to oranges?
Back
The ratio of apples to oranges is 4:6, which simplifies to 2:3.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a ratio to a fraction?
Back
To convert a ratio to a fraction, write the first term as the numerator and the second term as the denominator.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total number of items if the ratio of fiction to total books is 25:30?
Back
The total number of items is 30.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 gallons cost $8, what is the cost per gallon?
Back
The cost per gallon is $8 divided by 3, which is approximately $2.67.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Test - Ratio and Unit Rates (12/22)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
CBA Day 1 2024

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Checkpoint 3: 6.RP.3

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
ACC Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade