Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total quantity over a specific time period?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the time period.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item when given the total cost and the number of items?

Back

Divide the total cost by the number of items.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 movie tickets cost $30.00, what is the cost per ticket?

Back

$5 per ticket.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

In the rate 'miles per hour', which unit is in the denominator?

Back

Hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step to find the unit rate when given a total and a quantity?

Back

Identify the total and the quantity, then divide the total by the quantity.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?