Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate from a ratio?
Back
To calculate a unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Nate puts 2/3 of a bag of erasers into 3 boxes, how much does he put in each box?
Back
He puts 2/9 of a bag of erasers in each box.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kourtney puts 3/5 of a bag of erasers into 3 boxes, how much does she put in each box?
Back
She puts 1/5 of a bag of erasers in each box.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities using division.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which is the better buy between two products?
Back
To determine the better buy, calculate the unit price for each product and compare them.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of a 12 pack of Coke for $3.50?
Back
The unit price is $0.29 per can.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Module 1.1 Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Writing Expressions Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Review: Ratios, Rates, Unit Rates, Tape Diagrams, Graphs

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade