Ratio Tables
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are equivalent ratios?
Back
Equivalent ratios are ratios that express the same relationship between two quantities, even if the numbers are different.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you determine if two ratios are equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if their cross products are equal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio table?
Back
A ratio table is a table that displays pairs of numbers that form equivalent ratios.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins, what is the unit rate per muffin?
Back
The unit rate is $0.50 per muffin.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins, what is the unit rate per muffin?
Back
The unit rate is $0.50 per muffin.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the missing value in the ratio table if the ratio is 2:5 and the known value is 8?
Back
The missing value is 20.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
17 questions
Equivalent Ratios
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Text Structure Review
Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math Terms Quiz
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Informational Writing
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Mail Merge
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Học TA
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
7th Unit 2 Lessons 9/10 Vocab
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Do or does
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Understand and Apply Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade