6th Grade math

6th Grade math

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the ratio of two quantities?

Back

To find the ratio of two quantities, divide each quantity by the greatest common divisor (GCD) of the two numbers.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the ratio of dogs to hogs is 45:89, what is the ratio of hogs to dogs?

Back

The ratio of hogs to dogs is 89:45.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

In a recipe, if the ratio of butter to sugar is 2:3 and you use 6 cups of butter, how many cups of sugar do you need?

Back

You need 9 cups of sugar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Fredrick bought 5 apples for $2.00, what is the unit rate per apple?

Back

The unit rate is $0.40 per apple.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a ratio to a fraction?

Back

To convert a ratio to a fraction, write the first quantity as the numerator and the second quantity as the denominator.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?