Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of hamburger costs $6, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $2.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 slices of pizza have 230 calories, how many calories are in 1 slice?
Back
115 calories.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total cost for a given quantity based on a unit price?
Back
Total Cost = Unit Price x Quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion to find an unknown value?
Back
Set up the proportion by creating a ratio of known values and equating it to a ratio that includes the unknown.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between the number of people and the cost of tickets in a proportional situation?
Back
As the number of people increases, the total cost increases proportionally.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Review - PM Classes

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Review - Absent students

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade