Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, such as dollars per pound or miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 30 dollars for 6 tickets, divide 30 by 6 to find the cost per ticket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate?
Back
The unit rate is $8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kiontre reads 100 pages in 5 days. How many pages does he read in 1 day?
Back
Kiontre reads 20 pages in 1 day.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers per hour if a store has 120 customers in 6 hours?
Back
The unit rate is 20 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What operation do you perform to find a unit rate?
Back
You divide the top number by the bottom number.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 movie tickets cost $30, what is the cost per ticket?
Back
The cost per ticket is $5.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade