Chapter 5, Day 8 Warm Up

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of 10 pounds of hamburger if 3 pounds cost $6?
Back
$20
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a total cost?
Back
Divide the total cost by the total weight (or quantity) to find the cost per unit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If granola costs $3.75 for 3 pounds, what is the cost per pound?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the total accumulation of snow over time?
Back
Total accumulation = rate of snowfall (inches per hour) × time (in hours).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If snow falls at a rate of 3 inches per hour, how much snow will fall in 2.5 hours?
Back
7.5 inches.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate given in gallons per seconds to a total amount over a different time period?
Back
Use the formula: Total gallons = (rate in gallons per time unit) × (total time in that unit).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If water flows at a rate of 5 gallons every 25 seconds, how many gallons flow in 45 seconds?
Back
9 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade