Ratio and Proportions Test Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities expressed as a fraction, indicating how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve for an unknown in a proportion?
Back
To solve for an unknown in a proportion, cross-multiply the two ratios and then isolate the variable.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 25 liters of jam are made in 5 days, how much jam is made in 1 day?
Back
5 liters of jam are made in 1 day.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sasha jars 25 liters of jam in 5 days, how much jam will she jar in 7 days?
Back
35 liters of jam.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the price per gallon of gas?
Back
Price per gallon = Total cost / Number of gallons.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price per gallon?
Back
$3.60 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solve Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Scale Factors & Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Math Review 2

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Setting Up Proportions

Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade