Ratio and Proportions Test Review

Ratio and Proportions Test Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities expressed as a fraction, indicating how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve for an unknown in a proportion?

Back

To solve for an unknown in a proportion, cross-multiply the two ratios and then isolate the variable.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 25 liters of jam are made in 5 days, how much jam is made in 1 day?

Back

5 liters of jam are made in 1 day.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sasha jars 25 liters of jam in 5 days, how much jam will she jar in 7 days?

Back

35 liters of jam.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the price per gallon of gas?

Back

Price per gallon = Total cost / Number of gallons.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price per gallon?

Back

$3.60 per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?