Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with a second quantity of 1 unit.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the score per game if you score 84 points in six games?

Back

You divide the total points (84) by the number of games (6), resulting in 14 points per game.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean when a unit rate has a denominator of 1?

Back

It means that the rate is expressed in terms of one unit of measurement.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can you find the unit rate of a distance traveled if you know the total distance and time?

Back

Divide the total distance by the total time to find the distance per unit of time.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?

Back

20 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?