Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio?

Back

A ratio can be expressed in three ways: as a fraction, with a colon (e.g., 4:3), or with the word 'to' (e.g., 4 to 3).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 25 dollars per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a person earns $200 for 8 hours of work, what is their unit rate?

Back

The unit rate is $25 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equivalent rate of $9 per hour for 3 hours?

Back

The equivalent rate is $27 in 3 hours.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?