What is a ratio?
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express a ratio?
Back
A ratio can be expressed in three ways: as a fraction, with a colon (e.g., 4:3), or with the word 'to' (e.g., 4 to 3).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 25 dollars per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person earns $200 for 8 hours of work, what is their unit rate?
Back
The unit rate is $25 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equivalent rate of $9 per hour for 3 hours?
Back
The equivalent rate is $27 in 3 hours.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade