Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate in mathematics?

Back

A rate is a ratio that compares two quantities with different units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the denominator is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a given rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the numerator by the denominator.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ms. Munoz drove 100 miles in 4 hours, how do you find her speed in miles per hour?

Back

Divide the total miles (100) by the total hours (4) to get 25 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the number of items per row if there are a total number of items and rows?

Back

Divide the total number of items by the number of rows.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are in one row?

Back

There are 5 seats in one row (45 divided by 9).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item when given the total cost and number of items?

Back

Divide the total cost by the number of items.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?