Using Rates and Distance, Rate, Time

Using Rates and Distance, Rate, Time

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Cost / Total Quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 10 pounds of apples for $20, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$2 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a rate expressed as a fraction to a ratio?

Back

To convert a rate expressed as a fraction (a/b) to a ratio, express it as a:b.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 15 miles in 3 hours?

Back

5 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between distance, rate, and time?

Back

Distance = Rate x Time.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which of two products is a better buy?

Back

Calculate the unit price for each product and compare them.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?