Using Rates and Distance, Rate, Time

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Cost / Total Quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 10 pounds of apples for $20, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$2 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate expressed as a fraction to a ratio?
Back
To convert a rate expressed as a fraction (a/b) to a ratio, express it as a:b.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 15 miles in 3 hours?
Back
5 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its speed in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between distance, rate, and time?
Back
Distance = Rate x Time.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which of two products is a better buy?
Back
Calculate the unit price for each product and compare them.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6B 3.5 Quick Check

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade