What is a unit rate?
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 cups of dog food contain 1600 calories, how many calories are in 1 cup?
Back
320 calories (1600 calories ÷ 5 cups = 320 calories per cup).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many calories are in 3 cups of dog food if 1 cup has 320 calories?
Back
960 calories (320 calories per cup × 3 cups = 960 calories).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of earnings if Elijah earns $200 for 8 hours of work?
Back
$25 per hour ($200 ÷ 8 hours = $25 per hour).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 160 miles in 4 hours, what is the speed in miles per hour?
Back
40 miles per hour (160 miles ÷ 4 hours = 40 miles per hour).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How far will a car travel in 7 hours at a speed of 40 miles per hour?
Back
280 miles (40 miles per hour × 7 hours = 280 miles).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
5 Minute Squeeze In Constant of Proportionality Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates with Decimals

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade