Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total cost by the total quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?
Back
The unit rate is $2.00 ÷ 20 = $0.10 per piece of gum.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?
Back
The unit rate is $1.50 ÷ 10 = $0.15 per piece of gum.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal: Rose or Joe?
Back
Rose got the better deal because her unit rate of $0.10 per piece of gum is less than Joe's $0.15.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $40 spent on 5 pounds of concrete?
Back
The unit rate is $8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sarah buys 15 kg of tomatoes for $32.25, what is the unit rate?
Back
The unit rate is $32.25 ÷ 15 = $2.15 per kg.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Compare Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate - Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade