Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different kinds of quantities, often expressed as a quantity per unit of another quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. It tells you how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 books cost $12, what is the cost of one book?

Back

$2 per book.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a ratio: 6:9, 5 = 7, 3 out of 4, 5/7?

Back

6:9, 3 out of 4, and 5/7 are ratios. 5 = 7 is not a ratio.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost?

Back

Divide the total cost by the number of items to find the cost per item.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 boxes cost $12.60, what is the unit rate?

Back

$4.20 per box.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?