Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different kinds of quantities, often expressed as a quantity per unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. It tells you how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 books cost $12, what is the cost of one book?
Back
$2 per book.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a ratio: 6:9, 5 = 7, 3 out of 4, 5/7?
Back
6:9, 3 out of 4, and 5/7 are ratios. 5 = 7 is not a ratio.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost?
Back
Divide the total cost by the number of items to find the cost per item.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 boxes cost $12.60, what is the unit rate?
Back
$4.20 per box.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates

Flashcard
•
5th - 6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates Activity

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade