Topic 5 Review - 6th Grade

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
3 gal = ____ qt
Back
12
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
144 in = ____ yd
Back
4
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better value? $5.00 for 4 mangoes or $6.00 for 5 mangoes?
Back
$6.00 for 5 mangoes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a _____________.
Back
ratio
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write the statement as a unit rate: 18 laps in 6 minutes.
Back
3 laps/min
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
1 gallon = ____ quarts
Back
4
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
1 yard = ____ inches
Back
36
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Comparing Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios Test Practice 2023

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6.4B

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios and proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio / Coordinate Plane Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade