Topic 5 Review - 6th Grade

Topic 5 Review - 6th Grade

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 4.MD.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

3 gal = ____ qt

Back

12

Tags

CCSS.4.MD.A.1

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

144 in = ____ yd

Back

4

Tags

CCSS.2.MD.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better value? $5.00 for 4 mangoes or $6.00 for 5 mangoes?

Back

$6.00 for 5 mangoes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a _____________.

Back

ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write the statement as a unit rate: 18 laps in 6 minutes.

Back

3 laps/min

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

1 gallon = ____ quarts

Back

4

Tags

CCSS.4.MD.A.1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

1 yard = ____ inches

Back

36

Tags

CCSS.2.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?