
math

Flashcard
•
Business
•
KG
•
Easy
zade kazik
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

7 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bakery sells cupcakes and muffins. One day, a customer buys 4 cupcakes and 5 muffins for $23. Another customer buys 6 cupcakes and 3 muffins for $27.
How much does each cupcake and muffin cost?
Back
A customer buys 4 cupcakes and 5 muffins for $23. Another customer buys 6 cupcakes and 3 muffins for $27.
x = cost of one cupcake
y = cost of one muffin
4x+5y=23x
Cost of one cupcake: x=3.67
Cost of one muffin: y=1.66
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A coffee shop sells lattes and cappuccinos. One day, a customer buys 3 lattes and 2 cappuccinos for $15. Another customer buys 5 lattes and 1 cappuccino for $17.
How much does each latte and cappuccino cost?
Back
A customer buys 3 lattes and 2 cappuccinos for $15. Another customer buys 5 lattes and 1 cappuccino for $17.
x = cost of one latte
y = cost of one cappuccino
3x+2y=15
5x+y=17
Cost of one latte: x=4
Cost of one cappuccino: y=3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A fruit stand sells apples and oranges. One day, a customer buys 10 apples and 5 oranges for $20. Another customer buys 8 apples and 7 oranges for $22.
How much does each apple and orange cost?
Back
A customer buys 10 apples and 5 oranges for $20. Another customer buys 8 apples and 7 oranges for $22.
x = cost of one apple
y = cost of one orange
10x+5y=20
8x+7y=22
Cost of one apple: x=1
Cost of one orange: y=2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bookstore sells novels and magazines. One day, a customer buys 2 novels and 4 magazines for $30. Another customer buys 3 novels and 2 magazines for $28.
How much does each novel and magazine cost?
Back
A customer buys 2 novels and 4 magazines for $30. Another customer buys 3 novels and 2 magazines for $28.
x = cost of one novel
y = cost of one magazine
2x+4y=30
3x+2y=28
Cost of one novel: x=10
Cost of one magazine: y=5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A grocery store sells bananas and strawberries. One day, a customer buys 6 bananas and 3 strawberries for $12. Another customer buys 4 bananas and 5 strawberries for $14.
How much does each banana and strawberry cost?
Back
A customer buys 6 bananas and 3 strawberries for $12. Another customer buys 4 bananas and 5 strawberries for $14.
x = cost of one banana
y = cost of one strawberry
6x+3y=12
4x+5y=14
Cost of one banana: x=1
Cost of one strawberry: y=2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A toy store sells action figures and dolls. One day, a customer buys 5 action figures and 2 dolls for $40. Another customer buys 3 action figures and 4 dolls for $38.
How much does each action figure and doll cost?
Back
A customer buys 5 action figures and 2 dolls for $40. Another customer buys 3 action figures and 4 dolls for $38.
x = cost of one action figure
y = cost of one doll
5x+2y=40
3x+4y=38
Cost of one action figure: x=8
Cost of one doll: y=10
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A pet shop sells dogs and cats. One day, a customer buys 2 dogs and 3 cats for $500. Another customer buys 1 dog and 4 cats for $400.
How much does each dog and cat cost?
Back
A customer buys 2 dogs and 3 cats for $500. Another customer buys 1 dog and 4 cats for $400.
x = cost of one dog
y = cost of one cat
2x+3y=500
x+4y=400
Cost of one dog: x=200
Cost of one cat: y=50
Similar Resources on Wayground
9 questions
Second Industrial Revolution

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Problem-solving Recap

Flashcard
•
University
9 questions
Economics

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Scarcity and Opportunity Cost Flashcardziz

Flashcard
•
10th - 12th Grade
7 questions
BF10 2.01 Study

Flashcard
•
9th Grade
9 questions
Business Formulas

Flashcard
•
12th Grade - University
7 questions
Discounts and Markups

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Business Terminology and Concepts

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade