Ratios & Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or price per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the price per item?
Back
To find the price per item, divide the total cost by the number of items.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. It shows how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms of the ratio by their greatest common divisor (GCD).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 90 dollars for 5 hours?
Back
The unit rate is $18 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate?
Back
The unit rate is 15 customers per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Module 1 Vocab

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Bundle 3 REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade