Unit 4 Flashcard #1

Unit 4 Flashcard #1

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long would it take 12 people to go down the slide?

Back

2 min

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A package of 15 granola bars costs $9.75. What is the cost per granola bar?

Back

$0.65 per granola bar

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 120 boys in the group, how many boys and girls are there TOTAL?

Back

270

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Optimus Prime uses 9 cups of raisins, how many loaves will he make?

Back

6

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What would the unit rate be for 225 pages read in 3 hours?

Back

75 pages read per 1 hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total number of items in a group?

Back

Total = Number of boys + Number of girls

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?