Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 6 cans of soda costing $2.40?
Back
$0.40 per can.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are equivalent ratios?
Back
Equivalent ratios are ratios that express the same relationship between two quantities.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Give an example of equivalent ratios.
Back
1:2 and 2:4 are equivalent ratios.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between a rate and a unit rate?
Back
A rate compares two different quantities, while a unit rate compares a quantity to one unit of another quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How are rates and unit rates similar?
Back
They both compare two different quantities of information.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Vocabulary: Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates Vocabulary

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade