Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost?

Back

To find the unit rate, divide the total cost by the number of items.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 6 cans of soda costing $2.40?

Back

$0.40 per can.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What are equivalent ratios?

Back

Equivalent ratios are ratios that express the same relationship between two quantities.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Give an example of equivalent ratios.

Back

1:2 and 2:4 are equivalent ratios.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the difference between a rate and a unit rate?

Back

A rate compares two different quantities, while a unit rate compares a quantity to one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?