Ratios and Rates Test

Ratios and Rates Test

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 7th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of flames to arms on the candle if there are 3 flames and 2 arms?

Back

3:2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does Allie's jar of peanut butter cost if it is 32 cents per ounce and there are 5 ounces in the jar?

Back

$1.60

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 22 miles per hour?

Back

Unit Rate

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for a ratio of 2 cups of flour to 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

Back

2:3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?