Ratio and Unit Rate Review!

Ratio and Unit Rate Review!

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is how many units of one quantity compared to 1 unit of another.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

John spent $36 to buy 4 basketballs. How much will John pay for 6 basketballs?

Back

$54

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the missing number in the ratio table? 3:21, 4:?, 5:35

Back

21

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate (in miles per hour)?

Back

60 miles per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two ratios are equivalent?

Back

It means they represent the same relationship between quantities.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?