LT3.01A Unit Rates (Practice)

LT3.01A Unit Rates (Practice)

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 150 apples and 3 baskets, the unit rate is 150 apples ÷ 3 baskets = 50 apples per basket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mike walks 5 miles per hour, how far will he travel in 3 hours and 30 minutes?

Back

17.5 miles.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of Jackie who completes 600 jumps in 3 minutes?

Back

200 jumps per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many feet of fencing does John paint per hour if he paints 80 feet in 3 hours?

Back

20 feet per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a robot picks apples at a rate of 43.2 apples per minute, how long will it take to pick 216 apples?

Back

5 minutes.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total distance traveled when given a speed and time?

Back

Multiply the speed by the time. For example, if the speed is 5 miles per hour and the time is 3.5 hours, the distance is 5 miles/hour × 3.5 hours = 17.5 miles.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?