Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the total cost. For example, if 6 pencils cost $1.26, the unit rate is $1.26 ÷ 6 = $0.21 per pencil.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: 7 pencils for $1.40 or 6 pencils for $1.26?
Back
7 pencils for $1.40 is a better buy because the unit rate is lower.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of chairs to tables if there are 120 chairs and 30 tables?
Back
The unit rate of chairs to tables is 4:1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the better buy between two products?
Back
To determine the better buy, compare the unit rates of both products. The product with the lower unit rate is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 lb of sugar costs $25, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $25 ÷ 5 = $5 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 15 kg of tomatoes for $32.25?
Back
The unit rate is $32.25 ÷ 15 = $2.15 per kg.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Best Buy and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
unit rate and better buys

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade