
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $300 in one week, your unit rate is $300 per week.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you earn $600 in 2 weeks, the unit rate is $600 ÷ 2 = $300 per week.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ricky made $600 in two weeks, what is his unit rate?
Back
$300 per week.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
Back
$7.50 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
Back
750 words.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if Kevin can complete 45 multiplication problems in 2 minutes?
Back
22.5 problems per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $3 for eight cans of soda, what is the unit price?
Back
$0.38 per can.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?