What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per item?
Back
To calculate the cost per item, divide the total cost by the number of items. For example, if 20 shirts cost $38.40, the cost per shirt is $38.40 ÷ 20 = $1.92.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 510 miles in 8.5 hours, how do you find the speed in miles per hour?
Back
To find the speed in miles per hour, divide the total miles by the total hours. For example, 510 miles ÷ 8.5 hours = 60 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of one juice box if an 8 pack costs $4?
Back
To find the cost of one juice box, divide the total cost by the number of juice boxes. $4 ÷ 8 = $0.50 per juice box.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the ounces of meat per steak if there are 72 ounces for 6 steaks?
Back
To find the ounces per steak, divide the total ounces by the number of steaks. 72 ounces ÷ 6 steaks = 12 ounces per steak.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If four students spent $9.40 on lunches, how do you find the cost per student?
Back
To find the cost per student, divide the total cost by the number of students. $9.40 ÷ 4 = $2.35 per student.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating unit rates?
Back
The formula for calculating unit rates is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade