Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio that compares two quantities with different kinds of units?

Back

Rate

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you ordered 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Dana makes 18 calls in 6 hours, how many calls does she make in 1 hour?

Back

3 calls per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

Back

2.8 inches per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define unit rate.

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?