Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio that compares two quantities with different kinds of units?
Back
Rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you ordered 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Dana makes 18 calls in 6 hours, how many calls does she make in 1 hour?
Back
3 calls per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
Back
2.8 inches per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit rate.
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
Divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade