11/21: Word Problems

11/21: Word Problems

Assessment

Flashcard

Other

KG

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

5 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emma has twice as many marbles as Jack. Together, they have 36 marbles. How many marbles does each person have?

Back

Emma - 24, Jack - 12

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A concert venue charges $10 per child and $15 per adult for tickets. If a group of 6 people paid a total of $70, how many adults and how many children were in the group?

Back

Adults - 2
Children - 4

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jason bought 3 books and a $5 bookmark, spending a total of $29. How much did each book cost?

Back

$8.00

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria bought 2 notebooks and a $6 pen, spending a total of $22. How much did each notebook cost?

Back

$8.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tom has a rope that is 90 inches long. He wants to cut it into pieces that are each 9 inches long. How many pieces can Tom cut from the rope?

Back

10 pieces