Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often written as 'per' one thing.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a ratio?
Back
To find the unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What must be true about a unit rate?
Back
It is always 'per' one thing.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have the ratio of $30 to 5 hours of work, what operation will you use to find a unit rate?
Back
Division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade