What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 60 miles driven in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ilana made $45 babysitting for 6 hours, how much does she make per hour?
Back
$7.50 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?
Back
6 mpg.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
Back
750 words.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price if it costs $3 for eight cans of soda?
Back
$0.38 per can.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas, what is the unit rate?
Back
27.5 mpg.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade