Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 60 miles driven in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ilana made $45 babysitting for 6 hours, how much does she make per hour?

Back

$7.50 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?

Back

6 mpg.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

Back

750 words.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price if it costs $3 for eight cans of soda?

Back

$0.38 per can.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas, what is the unit rate?

Back

27.5 mpg.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?