Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Luke can paint 91 portraits in 7 weeks, how many portraits does he paint each week?

Back

13 portraits per week.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alicia drove 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

Back

60.8 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Henry can write 5 ¼ pages in 3 hours. How many pages does he write per hour?

Back

1.75 pages per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?

Back

$0.248 per slice.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?

Back

$0.265 per slice.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?