Better Buy

Better Buy

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit price?

Back

The unit price is the cost per single unit of measure, allowing consumers to compare prices of different products.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total price by the number of units (e.g., total cost ÷ number of items).

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 candy bars cost $8.22, how much does 1 candy bar cost?

Back

$1.37

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who got the better deal: Daniel who spent $2.00 for 20 pieces of gum or Jude who spent $1.50 for 10 pieces?

Back

Daniel got the better deal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which product is a better deal when comparing prices?

Back

Calculate the unit price for each product and compare them; the lower unit price indicates the better deal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Doritos priced at $3.45 for 11.5 oz?

Back

$0.30 per oz.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Cheetos priced at $2.43 for 9 oz?

Back

$0.27 per oz.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?