Multiply & Divide Decimals Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a decimal?
Back
A decimal is a fraction whose denominator is a power of ten, represented with a decimal point. For example, 0.5 is a decimal that represents 5/10.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you multiply decimals?
Back
To multiply decimals, multiply the numbers as if they were whole numbers, then count the total number of decimal places in both numbers and place the decimal point in the product accordingly.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you divide decimals?
Back
To divide decimals, move the decimal point in the divisor to the right until it is a whole number, then move the decimal point in the dividend the same number of places. Divide as you would with whole numbers.
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the first step in solving a word problem involving multiplication of decimals?
Back
Identify the quantities involved and determine if you need to multiply or divide based on the context of the problem.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
In the problem, 'Selena Gomez has a new CD coming out next fall. She will spend 4.23 hours in the studio recording for a total of 84 days. How many hours will she spend recording total?', what operation do you use?
Back
Multiply. You multiply 4.23 hours by 84 days to find the total hours.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
In the problem, 'Janet drove from New York to Louisiana. It took 50 gallons of gas for her to get there. Gas cost $3.59/gallon. How much did she spend on gas?', what operation do you use?
Back
Multiply. You multiply 50 gallons by $3.59 per gallon to find the total cost.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
In the problem, 'Sophia went to the Farmer’s Market with her family. She had $5.00 to spend and decided she wanted to spend it on peaches. Each peach cost 68 cents. How many peaches could she buy?', what operation do you use?
Back
Divide. You divide $5.00 by $0.68 to find out how many peaches she can buy.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 5: Multiplying/Dividing Fractions and Word problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Solving Two Step Equations

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiply & Divide Fractions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Fraction Multiplication & Division Word Problems

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Fractions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Fractions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade