Proportions Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
The unit rate is found by dividing the quantity by the number of units, expressed as 'quantity per unit'.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 bags of apples cost $12, what is the cost of 1 bag?
Back
$4 per bag.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you represent a proportion using a word problem?
Back
A proportion can be represented by a word problem that involves comparing two quantities and finding a missing value.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 pencils cost $2, how much do 15 pencils cost?
Back
$6.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions, Percent Proportions and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Warm Up

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade