Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you can type 408 words in 4 minutes, divide 408 by 4 to find the unit rate of 102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 12 apples for $3, what is the unit rate in dollars per apple?

Back

$0.25 per apple.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 36 cookies for $4?

Back

9 cookies per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a runner completes 5 miles in 40 minutes, what is the unit rate in miles per minute?

Back

0.125 miles per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?