Solve Proportions

Solve Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A statement of 2 ratios that are equal to each other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is cross multiplication in proportions?

Back

To solve a proportion, multiply the numerator of one ratio by the denominator of the other ratio.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger costs $6, how much does 1 pound cost?

Back

$2 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alicia buys 10 pounds of hamburger at $6 for 3 pounds, how much will she pay?

Back

$20.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of total students to boys in a class with 12 girls and 16 boys?

Back

7/4.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify the ratio 28:16?

Back

Divide both sides by 4 to get 7:4.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for x: 5/3 = x/15

Back

x = 25.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?