Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $50 for 2 hours of work, the unit rate is $25 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 200 miles driven in 4 hours, the unit rate is 200 miles ÷ 4 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a 6 pack for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke is the better buy.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate?

Back

Elijah's unit rate is $25 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 3.5 gallons into cups, knowing that 1 gallon = 16 cups.

Back

3.5 gallons = 56 cups.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Store A sells 15 songs for $12. Store B sells 10 songs for $9. Which store has the better deal?

Back

Store A has the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 30 students at 5 different tables?

Back

The unit rate is 6 students per table.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?