What is a unit rate?
Unit rates and conversions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $50 for 2 hours of work, the unit rate is $25 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 200 miles driven in 4 hours, the unit rate is 200 miles ÷ 4 hours = 50 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a 6 pack for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke is the better buy.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate?
Back
Elijah's unit rate is $25 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 3.5 gallons into cups, knowing that 1 gallon = 16 cups.
Back
3.5 gallons = 56 cups.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Store A sells 15 songs for $12. Store B sells 10 songs for $9. Which store has the better deal?
Back
Store A has the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 30 students at 5 different tables?
Back
The unit rate is 6 students per table.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade