Units 1-3 Review
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who has a more concentrated orange fizz mixture: Noah (4 scoops of powder with 6 cups of water) or Andre (5 scoops of powder with 8 cups of water)?
Back
Noah's recipe because he uses less water per scoop of powder than Andre does.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a bag contains 120 marbles with a ratio of 19 red marbles for every black marble, how many red marbles are there?
Back
114 red marbles
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 1.02 to a percentage.
Back
102%.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What percent is 6 of 30?
Back
20%.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit rate.
Back
A unit rate is a comparison of any two units where one of the terms is 1.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the percentage of a number?
Back
(Part/Whole) x 100 = Percentage.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Adjetivos y pronombres posesivos - español
Flashcard
•
6th - 8th Grade
9 questions
Sinais de pontuação
Flashcard
•
6th Grade
14 questions
El inicio del sg XX
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
FLASHCARD SOBRE LA D.G.A
Flashcard
•
6th Grade
18 questions
Mărimi direct proporționale
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Straight to First: Weather
Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Kuis Materi "Membandingkan Peluang"
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Natural Resources Overview
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Understand and Apply Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade